Home Boys' Lists Girls' Lists Men's Teams Women's Teams News Photos Contributors Links Help Sign-UpOnline Store
College Recruiting Lists | TennnisRPI Lists | The Hot 100 | Top Prospects | College Commitments | Advanced Search  
 
 

Player Information


Austin Abbrat
Spring, Texas
 
Giammalva Elite Tennis Academy
Graduate, Class of 2018
 

Overall Record: 40-10 #23 on This Week's Recruiting List
USTA B18-16 NATIONAL CHMPS.
August 3-12, 2018
Kalamazoo College, Kalamazoo, MI
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
256 Natan Spear (83)   6-2;4-6;6-3
128 Georgi Mavrodiev (140)   6-4;6-4
64 Kenner Taylor (86)   6-3;6-7(7);7-6(5)
32   Andrew Zhang (18) 6-3;6-4
4   Spencer Gray (34) 6-4;6-7;1-0(6)
USTA B18 NATIONAL TEAM CHMP.
July 28-30, 2018
Atkins Tennis Center, Urbana, IL
Boys' 18 Singles 
Round Wins Losses Score
RR Aaron Bailey (96)   6-4;6-1
RR   Timothy Sah (8) 6-3;6-3
RR   Cambell Nakayama (52) 1-6;6-3;1-0(10-5)
RR Robert Cash (22)   6-7;6-2;1-0(10-8))
RR   Timothy Sah (8) 6-3;6-3
THE TEXAS SLAM
June 9-17, 2018
USTA Texas, Abilene, TX
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Steven Tibbetts (400)   6-2;6-0
32 Ben Westwick (196)   6-3;3-6;6-2
16   Roger Chou (36) 1-6;6-4;6-1
5   Savan Chhabra (193) 7-6(6);6-4
RBC WEALTH MGMY. HTA SUPER CHAMP
May 12-14, 2018
Houston Tennis Association, Houston, TX
Boys' 18 Singles A
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Andres Chavez (165)   Wd (inj)*
16 Reed Collier (65)   7-6(2);6-2
Q Jesse Wikso (95)   6-3;6-1
S Andrew Esses (110)   6-3;6-0
F Noah Berry (35)   6-1;3-6;6-3
AUSTIN SUPER CHAMP MAJOR ZONE
April 14-15, 2018
Capital Area Tennis Association, Austin, TX
Boys' 18 Singles - A
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Carter Crookston (54)   6-1;6-4
Q Nathan Arimilli (85)   6-3;3-6;7-5
S Andrew Keene (59)   7-5;6-1
F Pranav Kumar (65)   6-0;6-4
USTA NATIONAL L2 @ SAN ANTONIO
February 10-12, 2018
San Antonio Tennis Association, San Antonio, TX
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Conner Olsen (125)   6-1;6-0
16 Daniel Baturyn (63)   6-1;6-2
Q Jesse Wikso (95)   7-5;7-5
S Bradley Frye (22)   6-3;3-6;6-3
F Kevin Zhu (9)   0-6;6-3;6-4
SAN ANTONIO SUPER CHAMP L3
January 13-16, 2018
San Antonio Tennis Assn., San Antonio, TX
Boys' 18 Singles A
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Brenden Everhart (399)   6-1;6-1
32 Marc Maciel (258)   6-1;6-1
16 Max Motlagh (50)   7-5;6-1
Q Noah Berry (35)   6-1;6-3
S Rohit Patil (85)   6-3;7-5
F Anish Sriniketh (51)   6-2;7-5
USTA WINTER NATIONAL CHMPS.
December 27, 2017 - January 2, 2018
USTA National Campus, Orlando, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128   Christian Alshon (9) 6-4;6-3
1   Nicholas Watson (41) 6-2;2-6;1-0(6)
ACE TENNIS SERVICES RICHARDSON SC
December 16-18, 2017
Ace Tennis Services LLC, Richardson, TX
Boys' 18 Singles A Nada
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Kaito Nishihara (293)   6-1;6-2
16 Braeden Ho (75)   6-1;6-0
Q Harrison Chiu (160)   4-0;4-0
S Alex Gee (194)   4-1;4-0
F Campbell Erwin (59)   Wo (pc)*
BVTA SUPER CHAMP MAJOR ZONE
December 2-3, 2017
Aggieland Tennis, College Station, TX
Boys' 18 Singles - A Draw
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Andrew Keene (59)   6-3;6-1
Q Juandedios Abboud (105)   6-4;6-3
S Anish Sriniketh (51)   6-1;4-6;7-6(4)
ABILENE ATA SUPER CHAMP L4
November 18-20, 2017
Abilene Tennis Association, Abilene, TX
Boys' 18 Singles - A
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Tripp Harwell (446)   6-2;6-1
16 Riley Tran-Vilkman (187)   6-3;6-3
Q Anish Sriniketh (51)   6-2;3-6;6-3
S Andrew Keene (59)   6-4;4-6;6-0
F   Campbell Erwin (59) 7-5;6-0
SATA SCMZ EXCELLENCE
October 14-15, 2017
San Antonio Tennis Association, San Antonio, TX
Boys' 18 Singles A
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Jesse Wikso (95)   Wd (inj)*
Q Kenner Taylor (86)   6-1;6-2
S Anish Sriniketh (51)   6-3;7-6(4
F Campbell Erwin (59)   4-6;6-3;6-1
* The ranking calculation does NOT consider matches marked with an asterisk.
RECENT COMMITMENTS
12/13 Mikeal Carpenter chooses Morgan State
12/13 Rumaish Khastgir chooses NYU
12/12 Grace Fuss chooses Hamilton
12/12 Jared Phillips chooses Wash U
12/12 Marshall Leung chooses Amherst
12/12 Rebekah Rest chooses Brown
12/12 Karen Gao chooses Wash U
12/12 Brooke Evans chooses Wash U
12/12 Molly Michel chooses Dickinson
12/12 Dana Kleinman chooses Dickinson

Full Listings: Boys' Commits & Girls' Commits

 
 

Page updated on Tuesday, September 04, 2018 at 2:04:39 AM
Contact our web team with any corrections