Home Boys' Lists Girls' Lists Men's Teams Women's Teams News Photos Contributors Links Help Sign-UpOnline Store
College Recruiting Lists | TennnisRPI Lists | The Hot 100 | Top Prospects | College Commitments | Advanced Search  
 
 

Player Information


Presley Thieneman
Carmel, Indiana
 
Smith Tennis Academy
Recent Graduate, Class of 2020
 

Overall Record: 33-7 #21 on This Week's Recruiting List
USTA NATIONAL L2 TOURN.
February 8-10, 2020
Darling Memorial Tennis Center, Las Vegas, NV
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Derek Wong (186)   6-3;6-1
16 Kyle Kang (5)   7-5;6-2
Q Sajin Smith (59)   6-1;6-1
S Theodore Dean (26)   7-6(3);6-3
F Luke Casper (4)   7-5;3-6;1-0(11)
USTA NATIONAL WINTER CHMPS.
December 28, 2019 - January 3, 2020
USTA National Campus, Orlando, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Scott Yamamoto (253)   6-0;6-0
64 Frank Thompson (21)   6-3;6-2
32   Samir Banerjee (6) 6-3;6-3
3 Gianluca Brunkow (23)   3-6;6-2;1-0(9)
4Q Jeremie Casabon (44)   6-4;6-2
4 Bruno Krenn (51)   6-2;6-3
QQ Peter Murphy (27)   7-6(3);6-0
CQ Welsh Hotard (5)   Wo (ill)*
CS Samir Banerjee (6)   Wo (ill)*
EVERT AMERICAN ITF
November 2-9, 2019
Evert Tennis Academy, Boca Raton, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Alexandru Bucurescu   6-0;6-1
32 Leanid Boika (36)   6-2;7-5
16 Tauheed Browning (30)   6-1;6-3
Q   Benjamin Shelton (9) 6-3;6-4
USTA BOYS' 18-16 NATIONAL CHMPS.
August 2-11, 2019
Kalamazoo College, Kalamazoo, MI
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
256   Dominik Jakovljevic (32) 4-6;6-2;6-4
2 Jakob Mosvold (140)   6-2;6-3
3Q   Coy Simon (30) 2-6;6-2;1-0(7)
USTA B18-16 NATIONAL CLAY COURTS
July 14-21, 2019
Player's International Management, Delray Beach, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
256 Brandon Cohen (190)   6-3;6-0
128 Guillermo Torres (228)   6-3;6-3
64   Randy Wilson (42) 7-5;6-1
3 Joseph Teh (198)   6-1;6-1
4Q Eli Brewer (137)   6-4;6-4
4   Matthew Campbell (60) Wo (inj)*
USTA MIDWEST L1 CLOSED CHMPS.
June 22-27, 2019
Washington Township Schools, Indianapolis, IN
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Anderson McDowell (380)   6-0;6-0
64 Pierce Elliott (377)   6-3;6-0
32 Sahil Deenadayalu (165)   6-3;7-5
16 Arjun Asokumar (57)   6-1;6-3
Q Joshua Portnoy (60)   5-7;6-3;6-1
S Luke Baylis (33)   2-6;6-3;6-3
F   Jacob Bickersteth (7) 6-4;6-4
USTA MIDWEST L2 DISTRICT TEAM CUP
June 14-16, 2019
South Bend Racquet Club, Mishawaka, IN
Boys' 18 Singles Red
Boys' 18 Singles Red/Blue 1s
Complete Results
Round Wins Losses Score
RR Eli Herran (187)   6-2;6-1
RR Chukwudumebi Smarty (156)   6-3;6-1
RR Ozan Colak (11)   7-6;6-0
RR Natan Spear (69)   6-3;2-6;1-0(4)
CITA MIDWEST QUALIFIER
June 8-12, 2019
Washington Township Schools, Indianapolis, IN
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Dylan Brown   6-2;6-0
Q   Jagger Saylor (68) 5-7;6-3;1-0(8)
CQ Jesse McCurdy   6-0;6-0
CS Abraham Wojtalik (343)   6-3;6-0
CF Daniel Sharygin (125)   6-2;6-2
* The ranking calculation does NOT consider matches marked with an asterisk.

Please Note: Due to the near complete stoppage of play from March through June of 2020, we are using a 66 week calendar rather than the traditional 52 week calendar through June of 2021.

RECENT COMMITMENTS
5/10 Riley Zuber chooses RIT
5/10 Gabrielle Donohue chooses RIT
5/10 Logan Burns chooses RIT
5/10 Brandon Korn chooses RIT
5/10 Tomas Reese chooses RIT
5/10 Joel Pho chooses RIT
5/10 Gyan Grahith Movva chooses RIT
5/10 Eloise Swarbrick chooses Middle Tennessee
5/10 Tristan Munteanu chooses Whittier
5/10 Ahmed Amer chooses Whittier

Full Listings: Boys' Commits & Girls' Commits

 
 

Page updated on Sunday, August 30, 2020 at 8:30:21 AM
Contact our web team with any corrections